środa, 2 czerwca 2010

Parówka dobrze zaprojektowana

Często nachodzi Cię ochota na hot doga? Uważaj, takie zachcianki mogą być niebezpieczne, a nawet... śmiertelne!
Według naukowców, na ostry dyżur w USA trafia co roku około 10 tyś. dzieci z przypadkiem zadławienia. Średnio 77 z nich nie udaje się uratować. Za 17% wszystkich przypadków odpowiedzialne są właśnie parówki, czyli ulubione pożywienie większości dzieci, nie tylko amerykańskich. W związku z alarmującymi wynikami badań Amerykańska Akademia Pediatrów wystosowała apel do producentów i technologów żywności o pilne znalezienie rozwiązania tej krytycznej sytuacji.
 
Zadanie okazało się idealnym wyzwaniem dla projektanta jedzenia. Nie minęły trzy miesiące, gdy do urzędu patentowego trafił zupełni nowy projekt parówki, zarejestrowany przez niejakiego Eugene D. Gagliardi Jr. Sam pomysł jest banalnie prosty i opiera się na systemie nacięć, które w trakcie jedzenia ułatwiają rozpad rzeczonego produktu na mniejsze kawałki, ograniczając tym samym ryzyko zadławienia. Cały trik polega zaś na tym, że z zewnątrz nowy hot dog wygląda dokładnie tak samo jak jego "gorszy model" i można go z powodzeniem serwować dzieciom w tradycyjnej formie parówki w bułce, o ileż bardziej atrakcyjnej od smętnych kawałków pokrojonych pieczołowicie przez rodzica. Nie ma wątpliwości, to food design w czystej postaci!      

Szkic patentowy nowej parówki, Eugene D. Gagliardi Jr.

Dodam jeszcze, że to nie pierwszy patent rodzinnej firmy Creativators, na której czele stoi Gagliardi. Wcześniejsze próby rozwiązania dławiącego problemu hot doga doprowadziły do powstania specjalnego urządzenia tnącego parówki na bezpieczne kęsy. Wśród innych, popularnych projektów są również specjalnie spreparowane kawałki mięsa, które dzięki systemowi nacięć pieką się lub grillują szybko i równomiernie, oraz popcorn z kurczaka, stworzony specjalnie dla sieci restauracji KFC.

Takie rzeczy tylko w USA.
 
Guard Dog

Popcorn Chicken

Texas Hold'em Ribs

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz