czwartek, 9 grudnia 2010

Gorący trend: romans jedzenia z dizajnem


 Bread Shoes, projekt: R&E Praspaliauskas, źródło: Dezeen

Projektowanie jedzenia stało się ostatnimi czasy niezwykle popularne. W magazynach, blogach i portalach branżowych pojawiają się artykuły o tematyce projektowo-kulinarnej. We wrześniu tego roku po raz pierwszy w Polsce odbyła się konferencja Food design – innowacje dla branży spożywczej, zorganizowana w Poznaniu przez ProDesign. W konferencji wzięli udział najwięksi specjaliści w rzeczonej dziedzinie, między innymi uznawany za ojca food design'u Katalończyk Martí Guixé oraz holenderska projektantka Katja Gruijters. Konferencja okazała się sukcesem i organizatorzy planują ponoć kolejne edycje. To dobra wiadomość, gdyż w temacie jedzenia nasz rodzimy dizajn jest trochę w tyle, a wszystko wskazuje na to, że będzie to jeden z kluczowych trendów na scenie projektowej w najbliższych latach.

Prognozy te potwierdza raport magazynu Dezeen, utworzony we współpracy z firmą Scholtès, producentem ekskluzywnego sprzętu kuchennego. Raport Food and Design powstał z analizy projektów i wydarzeń artystycznych z ostatnich kilku lat, ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznych targów w Mediolanie. Bardzo trafnie ukazuje, iż zainteresowanie projektantów sferą jedzenia nie ogranicza się jedynie do produktów spożywczych i opakowań. Nowe trendy kierują się wyraźnie ku zgłębieniu wszelkich możliwych aspektów tej pierwotnej i niezbędnej do życia czynności.  


Jedzenie jako narzędzie: misa z wnętrzem utworzonym przez odlanie kalafiora z serii Reversed Volumes. Projekt: Mischer’TraxlerRestauracja Proef w Amsterdamie: koncepcja połączenia posiłku z doświadczeniem artystycznym to coś więcej niż tylko "dizajnerskie" wnętrze. Projekt: Marije Vogelzang.Jedzenie jako materiał projektowy: wazy z bio-masy na bazie mąki i odpadków rolniczych, projekt: Studio FormafantasmaW restauracjach powrót do natury, szlachetnej prostoty i lokalnych składników spycha na drugi plan laboratoryjne szaleństwa kuchni molekularnej. Na zdjęciu: kreacja René Redzepi, szefa kuchni słynnej kopenhaskiej restauracji NomaTap Top, projekt: Neil Barron. W czasach rosnących zagrożeń ekologicznych projektanci znacznie częściej podejmują dziś temat ograniczonych źródeł wody pitnej. Projekt Tap Top wygrał konkurs na dzbanek, który zachęcać będzie klientów londyńskich restauracji do zrezygnowania z wody butelkowanej na rzecz tej z kranu.   Gotowanie jest modne: przestrzeń kuchenna może przypominać specjalistyczny warsztat. B2 kitchen, projekt: BulthaupKoncepcja kuchni ekologicznej: materiały z odzysku, woda wykorzystana do nawodnienia roślin. Ethical Kitchen, projekt: Alexandra Sten Jørgensen.   
Również koncepcja, lecz bardziej zaawansowana: w systemie Ekokook kitchen wszelkie straty zredukowane zostały do minimum. Projekt: Faltazi Powrót do bardzo odległej przeszłości: inspiracja prymitywizmem i prehistorią. Stone Tools, projekt: Christine Birkhoven.Projekt Public Pie zaprezentowany w Mediolanie przez Marieke van der Bruggen to hapenning promujący ideę slow food: jako konsumenci powinnyśmy być świadomi tego, jak powstaje kupowany przez nas produkt oraz kto go tworzy.  Kuchenny teatr w wykonaniu duńskiej organizacji Eat Drink Design.Jedna z wizji przyszłości: technologia w kuchni, czyli jedzenie wygenerowane przez komputer. Koncepcja Food Probe powstała w pracowniach projektowych Philips Design.


Cały raport Food and Design przeczytać można tutaj.

Projektowanie stało się również motywem przewodnim drugiego numeru wielkopolskiego magazynu projektowego re:design. W numerze między innymi wywiad z Martí Guixé, artykuł "Smaczny design" Gosi Lipińskiej oraz relacja z konferencji Food design – innowacje dla branży spożywczej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz