środa, 31 marca 2010

Wokół jaja

Przy okazji świąt Wielkiej Nocy niniejszy wpis był nieunikniony. Jajko jako symbol odradzającego się życia, forma idealna, symbol wszechświata, od lat inspiruje twórców i jest popularnym motywem zarówno w sztuce, jak i wzornictwie. 
           

Muzeum Salvadora Dali w Figueres. Jak łatwo się domyśleć, jajko to motyw przewodni wielu prac artysty.

Projektantów wzornictwa inspiruje przede wszystkim geometryczny kształt, odwołujący się do pierwotnych instynktów użytkownika, oraz graficzny kontrast między doskonałą bielą i ukrytym pod nią, intensywnie kolorowym wnętrzem.    


Egg Chair, projekt: Arne Jacobsen. Sferyczny kształt fotela ma zapewnić osobie siedzącej poczucie bezpieczeństwa i spokoju, wywołując wrażenie "otulenia" ochronną skorupą.     


Le Uova di Leon, projekt: Valentina Audrito


Egg Basin, projekt: Amin Design

Światło jako symbol życia ukrytego we wnętrzu, wykluwającego się z popękanej skorupki - ten motyw aż się prosi o wykorzystanie w projektach dekoracyjno-użytkowych.   


Egg Installation, projekt: Ingo Maurer, źródło: Designboom


Egglight, projekt: Igor Pinigin


Fast-Skin dla Speedo, projekt: checkland kindleysides, źródło: Lovely Package. Pomysłowy projekt opakowania inspirowany ochronną funkcją białka w jajku. 

I jeszcze coś mniej poważnego. Dla prawdziwych miłośników fotorealizmu: kolekcja naklejek na ścianę Wally, do nabycia na stronie DADADA studio. Oprócz jajek naszymi faworytami są ogórki kiszone i popiersie łosia. Poważnie rozważamy zmianę wystroju w biurze...       


Wally stickers, projekt: DADADA studio

 To projekty i koncepcje wykorzystujące jajko jako motyw lub inspirację. Lecz są również tacy, co doskonałości jaja nie uznają i mają pomysły na jego, hmm... ulepszenie.Egg Printer, projekt: Matt Brown, źródło: designboom
Znudziły ci się tradycyjne, biało-żółte plasterki? Zaprojektuj własną wersję! Tak wyobraża sobie przyszłość jedzenia młody amerykański dizajner z Michigan. W serii futurystycznych propozycji kulinarnych Future of food znalazł się projekt urządzenia, w którym wyhodować można jajka z żółtkiem o dowolnym kształcie. 'Drukarka' posiada funkcję gotowania, więc owoc swojej inwencji twórczej możesz od razu skonsumować, aczkolwiek mamy pewne wątpliwości co do ewentualnych doznań smakowych. Z pewnością nie są to ekologiczne jaja w wolnego wybiegu...

Na szczęście to tylko futurystyczny koncept, w odróżnieniu od tego oto produktu, dostępnego na rynku japońskim:


Obsesyjne dążenie do unifikacji bywa przerażające. 

Na koniec, niejako dla kontrastu, parę słów o trendzie znacznie bardziej estetycznym. Wszechogarniająca moda na ekologię i motywy naturalne nie ominęła oczywiście pisanek. Żadna to niespodzianka, w końcu od wieków znane są sposoby naturalnego barwienia wielkanocnych jaj. Najbardziej popularny jest wywar z łupin cebuli nadający skorupce kolor brązowy. Jednak pomocy kilku łatwo dostępnych sładników możliwe jest uzyskanie całej gamy pęknych, naturalnych odcieni. Kto by pomyślał, że z takiej na przykład czerwonej kapusty powstaje barwnik intensywnie niebieski? 


Naturalnie barwione pisanki, źródło: Flickr
Instrukcja wykonania tych oryginalnych pisanek znajduje się tutaj.


Pisanka barwiona łupinami cebuli, źródło: instructables

A skoro już mowa o eko-trendach, oto ciekawa propozycja wykorzystania pudełek po jajach.
 

Egg Crate Container, projekt: Fanny Chen

Proponujemy więc po świętach zająć się twórczym recyklingiem opakowań, a resztę cudem ocalałych jaj umieścić w gustownym, ceramicznym naczyniu firmy Seletti (dostępne w sklepach w Warszawie i Poznaniu).


Ceramiczna podstawka na jajka z serii Estetico Quotidiano, Seletti

Smacznego jajka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz